Praská bublina s umelou inteligenciou?

05.09.2024

Praská bublina generatívnej AI alebo ide len o korekciu trhu?

30 % súčasných projektov generatívnej umelej inteligencie bude do roku 2025 ukončených po fáze overenia konceptu. Mnohé z týchto projektov generatívnej AI zlyhajú resp. zlyhávajú kvôli slabej kvalite dát, nedostatočným kontrolám rizík, nejasnej pridanej hodnote alebo narastajúcim nákladom.

Za posledný rok a pol obrovský rozruch okolo generatívnej AI (alebo aj "GenAI") zaujal skúsených technologických novinárov, z ktorých mnohí zažili predchádzajúce technologické boomy, ako napríklad éru dot-com, vzostup cloud computingu a príchod smartfónov. Na začiatku 2010-tych rokov sa technologický svet sústredil na veľké dáta tzv. "big data", pričom Hadoop bol korunovaný ako ďalšia veľká vec. Jeho konečný kolaps v roku 2019 však viedol k tomu, že AI sa stala ďalšou novou posadnutosťou technologických "maniakov".

Hoci rôzne technológie ako blockchain, 5G a autonómne vozidlá urobili odvážne pokusy zaujať, nedokázali si získať výraznú trakciu, zatiaľ čo strojové učenie tzv. "machine learning" zaznamenávalo postupné pokroky. Uvedenie ChatGPT od OpenAI koncom roka 2022 predstavovalo prelomový okamih, pričom pokroky GenAI, poháňané neurónovými sieťami, vyvolali rozruch pripomínajúci predchádzajúce technologické míľniky. Stále však pretrvávajú otázky, či sa GenAI zaradí medzi transformačné inovácie ako mobilné technológie a cloud computing, alebo sa stane ďalším prehnane medializovaným trendom ako blockchain a 5G. V správe od Goldman Sachs sa špekuluje, že napriek významným investíciám do infraštruktúry AI sú doterajšie výnosy limitované, čo vyvoláva pochybnosti o dlhodobom vplyve GenAI.


Implementácia projektov Gen AI môže v mnohých prípadoch stáť milióny dolárov a prinášať obrovské priebežné náklady. Napríklad Gen AI virtuálna asistentka môže stáť 5 až 6,5 milióna dolárov na zavedenie, pričom ročný rozpočet na jedného používateľa môže dosiahnuť 8 až 11 tisíc dolárov.

Súčasný rozmach umelej inteligencie zdieľa niektoré charakteristiky s minulými technologickými bublinami, ako sú prehnané očakávania a vysoké valuácie tech startupov. Napriek rozruchu okolo generatívnej AI mnohí lídri (nielen) z IT oblasti veria, že táto technológia má potenciál transformovať priemysly a prinášať dlhodobú hodnotu.
CIO musia v týchto technológiách vidieť viac než digitálnych asistentov a inteligentné chatboty. Mali by sa sústrediť na strategické ciele a priority organizácie. Riaditelia pre informačné technológie spoločnosti musia byť schopní presne vyjadriť pridanú hodnotu a očakávanú návratnosť investícií (ROI) každého takéhoto projektu. 

Zdroje:

  1. CIO - Is the gen AI bubble due to burst? CIOs face rethink ahead, 08/2024, https://www.cio.com/article/3485333/is-the-gen-ai-bubble-due-to-burst-cios-face-rethink-ahead.html?amp=1
  2. Fortune - Generative AI is getting kicked off its pedestal — it will be painful but it's not a bad thing, 08/2024 https://fortune.com/2024/08/06/generative-ai-reality-check-tech-selloff-new-phase-less-hype-more-roi/
  3. HPC Wire - Is the GenAI Bubble Finally Popping? 08/2024 https://www.hpcwire.com/2024/08/21/is-the-genai-bubble-finally-popping/
  4. Forbes - Is The AI Bubble About To Burst? 08/2024 https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2024/08/07/is-the-ai-bubble-about-to-burst/ 

Obrázky: HPC Wire, Forbes