Polovodičový priemysel 2023
V roku 2023 zažil polovodičový priemysel ďalší cyklický pokles, pričom predaj klesol o 9,4 % na 520 miliárd USD, čo predstavuje siedmy pokles od roku 1990. V roku 2024 sa očakávajú globálne predaje vo výške 588 miliárd USD, čo by znamenalo nárast o 13 % oproti roku 2023 a tiež 2,5 % navýšenie rekordných tržieb z roku 2022 vo výške 574 miliárd USD.
Polovodiče sú neoddeliteľnou súčasťou moderného života, zabudované do mnohých zariadení, ktoré ovplyvňujú naše každodenné skúsenosti. Aj keď ich bežný človek možno nepozná, polovodiče sú prítomné v technológiách, ktoré používame každý deň, od klimatizácií a osobných počítačov až po smartfóny, fotoaparáty a dokonca aj domáce spotrebiče ako práčky a chladničky. Sú tiež kľúčové v zložitejších systémoch, ako sú bankomaty, vlaky, medicínske zariadenia a internetová infraštruktúra. Automobilový priemysel stále viac využíva polovodiče, najmä v pokročilých asistenčných systémoch pre vodičov, na zvýšenie bezpečnosti a efektívnosti.
Ako obvykle, trh s čipmi hral aj v roku 2023 hlavnú úlohu v polovodičovom odvetví. Zatiaľ čo v roku 2022 dosiahol predaj čipov takmer 130 miliárd USD, čo predstavovalo takmer 23 % celkového trhu, v roku 2023 klesol o 31 %, teda o približne 40 miliárd USD. Očakáva sa, že trh sa v roku 2024 takmer úplne zotaví a dosiahne úrovne z roku 2022. Ostatné segmenty polovodičového priemyslu klesli v roku 2023 len o 3 %.
Hoci sa očakáva, že čipy pre generatívnu umelú inteligenciu budú významnou súčasťou tržieb z polovodičov v roku 2024 (a pravdepodobne ešte viac v budúcnosti), ich podiel na celkovom objeme vyrobených čipov a výrobnej kapacite zostáva relatívne malý. Pri aktuálnej využiteľnosti priemyslu pod 70 % je veľký dopyt po týchto čipoch skvelou správou pre niekoľko spoločností, ktoré ich predávajú, no nemusí to mať rovnaký pozitívny dopad na celé odvetvie.
V dlhodobom horizonte sa predpokladá, že predaj čipov pre umelú inteligenciu by mohol do roku 2027 dosiahnuť 400 miliárd USD. V roku 2024 firma Deloitte odhaduje, že predaj čipov pre generatívnu AI presiahne 50 miliárd USD. Na druhej strane existujú dôvody domnievať sa, že rast predaja týchto čipov by sa mohol v niektorých štvrťrokoch spomaliť alebo dokonca dočasne klesnúť z nasledovných dôvodov:
- Noví hráči: na trh prichádzajú nové čipy od existujúcich aj nových výrobcov AI čipov, vrátane spoločností, ktoré boli doteraz známe ako odberatelia, ale teraz začínajú vyrábať vlastné čipy.
- Nové architektúry a modely: rôzne AI modely a čipové architektúry budú zamerané na špecifické použitia, od dátových centier po edge computing, s investíciami vo výške miliárd dolárov.
- Edge čipy: očakáva sa, že v roku 2024 sa viac spracovania bude vykonávať na menších a lacnejších akcelerátoroch.
- Efekt biča: trh s čipmi môže byť náchylný na nadmerné objednávanie a prebytočné zásoby, čo by mohlo viesť k poklesu predaja a cien v druhej polovici roka 2024.
- Ochota platiť za AI: ak zákazníci nebudú ochotní platiť za AI služby, spoločnosti môžu znížiť svoje objednávky AI čipov, čo by mohlo ovplyvniť celý trh. Deloitte predpovedá zvýšenie príjmov softvérových spoločností o 10 miliárd USD do konca roku 2024.
Polovodiče sú vyrobené z materiálov, ako je kremík, ktorý môže pôsobiť ako vodič aj izolant v závislosti od okolností. Zmenou atómovej štruktúry týchto materiálov výrobcovia vytvárajú súčiastky ako tranzistory, ktoré sú nevyhnutné na zosilnenie signálov v zariadeniach, ako sú počítače a smartfóny. Táto jedinečná schopnosť kontrolovať tok elektriny je dôvodom, prečo sú polovodiče základom moderných elektronických zariadení, ktoré napájajú spoľahlivé a energeticky účinné technológie, na ktorých denne závisíme.
Zdroj:
Deloitte - 2024 global semiconductor industry outlook: https://www2.deloitte.com/us/en/pages/technology-media-and-telecommunications/articles/semiconductor-industry-outlook.html
Precision Electronic Glass, Semiconductors are a Major Part of Our Daily Lives, 2024, https://pegglass.com/semiconductors/
Obrázky: Shutterstock, Deloitte, Precision Electronic Glass