Nelegálne krypto transakcie
V roku 2023 bola celková hodnota identifikovaných nelegálnych kryptomenových transakcií 24,2 miliardy dolárov. Napriek tomu, že v absolútnej hodnote je to obrovská suma, ide o výrazný, takmer 40% pokles oproti roku 2022, kedy to bolo 39,6 miliardy. Mnohé faktory pravdepodobne prispeli k poklesu krypto kriminality v roku 2023, vrátane zvýšenej ostražitosti zo strany firiem, zvyšovania povedomia o podvodoch medzi verejnosťou a úlohu určite zohrala aj náhoda. Sofistikovaní zločinci sa tiež mohli zlepšiť v tom, ako sa vyhnúť odhaleniu. V roku 2023 bolo americkou vládou sankcionovaných trikrát viac entít a jednotlivcov súvisiacich s kryptomenami ako v roku 2022. Európska polícia zároveň uskutočnila niekoľko veľkých zásahov proti trhom s nelegálnymi drogami denominovanými v kryptomenách.
Takmer 60 % kryptomien ukradnutých v roku 2023 bolo odcudzených prostredníctvom útokov na infraštruktúru, ako je krádež súkromných kľúčov alebo kompromitácia seed fráz, čo je nárast oproti približne 35 % v roku 2022. Každý takýto útok spôsobil priemernú stratu 30 miliónov USD. Ďalšie najväčšie typológie útokov – útoky na protokoly a zneužitie kódu – predstavovali pätinu objemov hackov.
Desať najväčších hackov predstavovalo takmer 70 % všetkých ukradnutých prostriedkov v roku 2023. Niekoľko jednotlivých hackov presiahlo 100 miliónov USD, medzi nimi útoky na Euler Finance (marec), Multichain (júl), Mixin Network (september) a Poloniex (november).
Okrem zníženia celkovej hodnoty nezákonnej činnosti klesol aj odhad podielu kryptotransakcií spojených s nezákonnou činnosťou na všetkých transakciách, a to na 0,34 % v r. 2023 oproti 0,42 % v roku 2022. V rámci týchto štatistík ale straty spôsobené podvodnými kryptoinvestíciami v roku 2023 vzrástli na 3,94 miliardy USD, čo je o 53% viac ako v roku 2022.
Do roku 2021 mal medzi kyberzločincami výsostné postavenie Bitcoin, najmä kvôli vysokej likvidite. To sa za posledné dva roky zmenilo, pričom stablecoiny teraz tvoria väčšinu objemu všetkých nezákonných transakcií. Predaj na darknetovom trhu a vydieranie cez ransomvér sa stále odohrávajú prevažne v bitcoinoch. Podvody a transakcie spojené so sankcionovanými subjektmi - čo sú najväčšie formy kryptozločinu podľa objemu transakcií - prešli na stablecoiny.
Démonizácia krypta v spojitosti s kriminálnymi aktivitami je otázna. Negatívny spoločenský dopad je nepopierateľný, avšak prioritou by malo byť riešenie iných typov ekonomickej kriminality, ak vezmeme do úvahy dva zásadné ukazovatele:
- podiel nelegálnych transakcií na celkových kryptotransakciách za posledné štyri roky je ročne v priemere menej ako 0,5%
- podiel nelegálnych kryptotransakcií na celkovom odhadovanom objeme finančnej kriminality vo svete je menej ako 1%.
Zdroje:
- Chainalysis - 2024 Crypto Crime Trends: Illicit Activity Down as Scamming and Stolen Funds Fall, But Ransomware and Darknet Markets See Growth, 01/2024, https://www.chainalysis.com/blog/2024-crypto-crime-report-introduction/
- Social Capital Markets - Crypto Crime Statistics in 2024, 10/2024, https://socialcapitalmarkets.net/crypto-trading/crypto-crime-statistics/
- TRM - The Illicit Crypto Economy: Key Trends from 2023, 2024, https://www.trmlabs.com/the-illicit-crypto-economy-report
Obrázky: Chainalysis, ChatGPT